Bunyikné Kijácz Krisztina - Örömtréning és fogyókúra /Fogyni öröm!
Első hallásra talán kicsit elcsodálkozunk, ha ezt a 2 fogalmat együtt látjuk/halljuk, ám ha jobban belegondolunk, bizony van köztük összefüggés.
Számomra azt is jelenti a párosítás, hogy a fogyókúrára is lehet, sőt érdemes örömmel gondolni, hiszen egy sikeres fogyókúrával csak nyerhetünk; a veszítenivalónkat csak a kilóink személyesítik meg.
A fő üzenete szerintem ennek a címnek, hogy akár csak az örömtréninget, a fogyókúrát is örömmel kell végezni!
Az örömtréning azzal segít, hogy megtanít lazítani, és ez által csökkenhet a feszültség miatti evés, tudatosulnak az örömforrásaink, és így nem szűkülünk be az evésre, mint örömforrásra, javulnak kapcsolataink és önmagunkhoz való viszonyunk és ez is csökkentheti a kényszeres evés, ivás szükségletet.
Mindenképpen kapcsolatba hoznám az örömmel végzett fogyókúrát a jövő tréning elemével.
Nagyon lényeges, hogy elképzeljük magunkat karcsúbban, csinosabban és legfőképpen örömteli állapotban.
Én erősítés kapcsán is előkerülhet a fogyás kérdése, hogy mit tehetek, és mit teszek azért, hogy a külsőm még előnyösebb legyen? Van-e pl. példaképünk, aki szépen lefogyott? Kérjünk majd tőle tanácsot. Magunkkal hordhatjuk a mik az előnyös külső tulajdonságaim
listánkat, hogy emlékeztessen minket, már a jelenben is bőven van okunk örülni. Ha tartjuk magunkat a kúrához, bővülhet a lista az alakunkkal is; az előnyös belső tulajdonságlista meg a kitartásunkkal, akaraterőnkkel.
Először lelkiekben és gondolati szinten kell felkészülnünk egy fogyókúrára, ebben sokat segíthet az öröm jelenléte. Legyünk magunkra büszkék, hogy belevágunk, hogy vállaljuk.
Az egész örömtréning végezhető úgy, hogy a kitűzött és akár ki nem mondott célja a fogyókúra sikeres véghezvitele. Hasznos is, ha a fogyókúra sikeres kivitelezéséhez közben foglalkozunk a lelkünkkel és a gondolatainkkal, amihez nagyszerű eszköz az örömtréning. Egy kis relaxáció, lazítás, az örömteli emlékek felidézése után máris újra erősnek és elszántnak érezzük magunkat, ha netán elcsüggednénk a kúra során.
Gondoljunk át minden örömtréninges témát, hogy hozható akár csak közvetett kapcsolatba a fogyókúrával.
A múlt tréninggel is kapcsolatba hozható a fogyókúra, hiszen bizonyára fel tudunk idézni olyan időszakot vagy időszakokat az életünkből, amikor ugyanolyan karcsúak és csinosak voltunk, mint amit a jövőben is el szeretnénk érni és amilyennek elképzeltük magunkat a fogyókúra végén. Bizonyára jóleső érzéssel töltött el minket a karcsú emlékek felidézése és megerősítette bennünk, hogy vágyunk erre az állapotra. Lehet, hogy ekkor születik meg az elhatározás.
Ha fogyunk, örülünk a jelenben; már előre örülhetünk, hogy a fogyókúra során fogyni fogunk a jövőben, azáltal, hogy elképzeljük ezt az időszakot, és visszagondolva is kellemes és egyben sikeres élmény lesz felidézni, hogy fogytunk/lefogytunk a múltban.
Véleményem és tapasztalatom szerint a fogyókúrának nem a fogyás az egyetlen hozadéka, hanem mi magunk is megerősödünk általa: akaraterőnk, türelmünk, kitartásunk, önbizalmunk növekedni fog, a boldogság és elégedettség érzésünkről nem is beszélve.
Fontos, hogy úgy gondoljunk az előttünk álló fogyókúrára, mint egy eszközre, amellyel boldogabbak, elégedettebbek, sikeresebbek lehetünk, és könnyebben elérhetjük céljainkat, vagy ez által esetleg új célokat is kitűzhetünk magunk elé.
A pozitív viszonyulás elengedhetetlen már a kezdetektől fogva a fogyókúra során. Ez a viszonyulás önmagunkra nézve is ugyanúgy követendő, mint a folyamatra. Bíztassuk és dicsérjük magunkat folyamatosan, akár magunkban, akár kimondva, esetleg mások előtt is.
Tekinthetjük egy feladatnak a fogyókúrát, kitűzhetünk egy jutalmat a végére, természetesen egy olyan jutalmat, aminek örülni fogunk. Lehet ez egy kulturális esemény, egy új ruhadarab, egy rövid utazás, bármi, ami motiválni tud.
Az én meglátásom szerint a sikeres fogyókúra egyik kulcseleme az étkezési szokásainkon való változtatás. Az étkezés gyakorlaton módosíthatunk, hogy fogyókúrás ételekre gondoljunk, ilyeneket említsünk a kis és nagy körös megosztás alkalmával.
Próbáljuk megtalálni a megváltoztatott étkezési szokásainkban a pozitív, az örömteli elemeket. Figyeljünk jobban az ételek ízére, legyünk fantáziadúsabbak az elkészítésük és a tálalásuk során egyaránt. Szánjunk több időt az elkészítésre és az elfogyasztásra. Fedezzünk fel új lelőhelyeket a beszerzés során. Lehet, hogy a fogyókúra után eszünkbe se jut többet a sarki közért fonnyadt zöldségei között válogatni, hanem örömmel megyünk el a legközelebbi piacra, ahol biztosan frissebb árut kapunk, főleg a kistermelőknél. Gondoljunk bele, hogy a jobb minőségű alapanyagokból, mennyivel finomabb étkeket varázsolhatunk. A bio boltból sem fognak minket kinézni, mert nem ismerjük az összes létező terméküket, hanem készséggel adnak felvilágosítást, hisz nekik is az az érdekük, hogy ha ízlik az élelmiszer, akkor visszatérjünk, és újra vegyünk. Azért mert valamit nem ismerünk, még nem biztos, hogy rossz és nem fog ízleni; elképzelhető, hogy jobban fog esni valamelyik reform köret a szokásos rizs helyett, hogy csak egy egyszerű példát említsek. Egyes köreteknek még az elkészítése is gyorsabb vagy egyszerűbb; tehát veszítenivalónk egyáltalán nincs. Kínáljunk meg másokat is az új fogásainkból. Javasoljuk családtagjainknak, hogy csatlakozzanak hozzánk az új menüsor kipróbálásához. Hívjunk meg barátainkat a fogyókúrás csemegékre, lakomákra; mutassuk meg nekik is, hogy egészségesebb és kevésbé hizlaló alapanyagokból is milyen fenséges ízeket lehet kihozni. Lehet, hogy kialakulnak új kedvenc ételeink és a kúra után is szívesebben fogyasztjuk majd az új ételek többségét. Bizonyára megismerünk új ízeket, amelyek közül pár esetleg a későbbiekben is rendszeresen szerepelni fog étkezési palettánkon.
Ha nincs ötletünk, hogy mit készítsünk, vehetünk karcsúsító ételeket tartalmazó szakácskönyveket, de ne feledkezzünk el az internet nyújtotta lehetőségekről sem, hiszen a fogyókúra divatos téma, számos honlapon találhatunk jó recepteket, ötleteket véleményeket. Nekem a kedvencem a www.mindmegette.hu. Bár egy kicsit hosszadalmasabb tevékenység, viszont ilyen esetben hasznos lehet a fórumok olvasása.
Amennyiben szívesen eszünk az otthonunkon kívül, erre is van megoldás. Az utóbbi időben igencsak megszaporodott az egészséges, bio, vegetáriánus éttermek és étlapok száma; ami újabb élvezeti lehetőséget nyújt helyben, és bármelyik ételt megcsinálhatjuk később otthon is. Ne gondoljuk, hogy az éttermek kínálatában szereplő ételeket annyira bonyolult lenne házilag kivitelezni, nem kizárt, hogy még jobbat hozunk ki az összetevőkből, mint az eredeti.
A főzés társalgási témaként is kimeríthetetlen forrás. Akár már meglévő ismeretségi körünkben is új témaként szerepelhet, akár a főzés kapcsán újabb emberekkel is közelebb kerülhetünk egymáshoz, pl. kollegákkal.
Már a főzést is megvalósíthatjuk közösen; addig is együtt lehetünk, közben beszélgethetünk, máris sokkal izgalmasabb lesz a készülődés, és jobban telik a várakozási idő is. Lehet, hogy új oldalról ismerjük meg egymást a közös főzés során. Egymást még kevéssé ismerő emberek között csapatépítésnek is szóba jöhet egy közös főzés, hiszen közben számos tulajdonságunkat gyakorolhatjuk és megmutathatjuk. Jártam is egyszer egy ilyen főzőiskolában, nagy élmény volt.
Ne felejtsünk el inni se a kúra során, mert az szükséges a fogyáshoz. Minél többet, csak figyeljünk rá jobban, hogy mit; mint az ételeknél: egészségesebbet és kevésbé hizlalót, de legnagyobb mennyiségben vizet/ásványvizet.
A másik kulcselem a mozgásban keresendő. Keressük meg az örömet a mozgásban. Próbáljuk ki magunkat minél többféle mozgásban, hogy el tudjuk dönteni, melyik adja nekünk a legtöbb energiát, melyiket végezzük a legnagyobb kedvvel, illetve mely mozgás során szabadul fel a legtöbb endorfin (boldogság) hormon a szervezetünkben. A mozgás feszültségoldó hatása is közismert. Euphóriás állapot előidézését is kiválthatja egy huzamosabb ideig végzett mozgás. Nagyon sokféle mozgással szerezhetünk magunknak örömöt.
Könnyebben, könnyebben mozgunk, és ez meghozza illetve megtartja a kedvünket és a lelkesedésünket. Izmainkat, izületeinket is kevésbé fogjuk terhelni a mozgás által, ha kisebb súllyal kell megbirkózniuk. Először mozogjunk keveset egyszerre és viszonylag ritkábban, amennyi jólesik; később fokozatosan növelhetjük az alkalmak számát és az időtartam hosszát. Meglátjuk, eljutunk arra a szintre, hogy hiányozni fog, alig akarjuk abbahagyni, és alig várjuk, hogy újra mehessünk. Át fog alakulni a mozgási szükséglet is belső motivációvá, nem kényszerként fogjuk megélni. Eljuthatunk arra a szintre, hogy a mozgást részesítjük előnyben más programunkkal szemben, vagy akár a mozgás elsőbbséget élvez más teendőkkel szemben. Mivel fontosnak tartjuk, szánunk rá időt, sőt betervezzük és figyelünk rá, hogy meg is valósuljon.
Egészségi állapotunk javulását is biztosan észlelni fogjuk a rendszeres mozgás hatására. Ritkábban leszünk betegek, gyorsabban kilábalunk belőle. Az összes szervünk és sejtünk megköszöni majd, hogy tehermentesítettük a felesleges kilók cipelésétől. Meg fogják hálálni, hogy fokozottabban működnek és ez által is segítik közvetlenül vagy közvetve a fogyásunkat.
A mozgás címszó alatt egy kellemes sétára, rövid kirándulásra is lehet gondolni; főleg az elején, ami fogyási célzat nélkül is kellemes élmény. Sokat segíthet az elindulásban a mozgás gyakorlat, de szóba jöhet a természet gyakorlat kapcsán is. A friss levegőn tartózkodás egy további előny, ha mozgunk. A természet adta nyugalom és jó érzések tudatosan hasznosíthatók arra, hogy nehéz helyzetben könnyítsünk magunkon; új erőt gyűjtsünk.
Gyűjtsük össze, hogy az étkezésen kívül milyen más tevékenységekben leljük még örömünket. Igyekezzünk ezeket minél többször megvalósítani. Pl. hallgassunk több zenét, olvassunk sűrűbben, játsszunk többet, kiránduljunk gyakrabban, végezzük sűrűbben a hobbinkat, találkozzunk többet a barátainkkal, menjünk el gyakrabban kiállításra és még hosszan sorolhatnám. Javasoljuk barátainknak, családtagjaiknak is ezeket az elfoglaltságokat, ezáltal színesítve a találkozóinkat. A hobbi megkönnyíti a nehéz helyzetek elviselését, alkalmanként lelki egészségvédő hatású. Hallgassuk meg a zene, játék, vizuális élmény gyakorlatokat, ezáltal is felhívva a figyelmet ezekre az örömforrásokra.
Kioszthatjuk csak ezért az ilyen irányú páros kártyákat, amin keresztül felváltva tudjuk gyakorolni a pozitív kérdezést és válaszadást.
Felvethetjük témának a hármas szerepcserés társalgási (kérdező – válaszadó - megfigyelő) feladatnál.
A kiscsoportos társalgási gyakorlat (kötetlen beszélgetés, de csak a jóról) témájának is ajánlhatjuk, hogy gyakoroljuk a fogyókúra témájáról való pozitív fogalmazást. Kényeztessük magunkat masszázzsal, szaunával, fürdővel vagy bármivel, ami jólesik; már csak azért is, mert közvetve ezek az elfoglaltságok is segítik a fogyást.
A fogyókúrában a legnagyobb örömet a fogyás ténye okozza. Napról napra újabb és újabb örömforrások nyílnak meg előttünk a folyamatos fogyás során. Először csak kényelmesebben érezzük magunkat, nem érezzük mindig tele magunkat, kevésbé fáradunk el, könnyebben, szívesebben és gyakrabban mozgunk, több energiát érzünk magunkban, többféle tevékenységhez jön meg a kedvünk, kialakulhat új szabadidős tevékenységünk. Aztán szívesebben nézünk tükörbe, szívesebben öltözködünk, és esetleg vásárolunk új ruhadarabokat, szívesebben mozdulunk ki otthonról. Örömmel tapasztaljuk, hogy ránk jönnek a régi ruháink, így kibővül a ruhaválasztékunk. Valószínű kevesebbet is költünk ételre, italra és ezt a megtakarított összeget másra fordíthatjuk, vagy félretehetjük. Ne higgyük el, hogy vagyonokat kell költenünk a fogyókúra során ajánlott ételekre és italokra. Az ilyen téveszméknek se dőljünk be jobban, mint ahogy más turpisságokat is átgondolunk, mielőtt a pénztárcánk tartalma is fogyásnak indulna.
A fogyókúra szabályainak betartására is ösztönöz minket a fogyás ténye és élménye. Mivel tapasztaljuk az eredményt, belsővé válik a kezdetben külső, kötelező elemként funkcionáló szabálytartás.
Oda-vissza fog hatni az akaraterő, a kitartás és a fogyás egymásra.
Ne essünk kétségbe, ha munkánk, családi elfoglaltságunk úgy hozza, hogy nem tudjuk maradéktalanul betartani a szabályokat akár evés akár mozgás tekintetében, egy kis „bűnözés” belefér alkalmanként; persze figyeljünk rá, hogy legyen rá alapos indokunk, ne keressük direktbe a kibúvókat, hisz lássuk be, végső soron csak magunkkal szúrunk ki, ha feleslegesen meghosszabítjuk a fogyási folyamatot. Ha közeli hozzátartozóval, baráttal csinálunk programot, őt nyugodtan avassuk be, hogy szeretnénk diétásabban étkezni, nem lemondani a mozgásról, amennyiben neki sincs ellen kifogása. Javasoljuk, hogy menjünk olyan helyre, ahol pl. salátát is lehet kapni, vagy ha van elég időnk, tegyünk meg gyalog egy bizonyos távot autó vagy tömegközlekedés helyett. Még meg is köszönhetik, hogy őket is jó irányba tereltük. Amennyiben mi hívunk vendégeket, készítsünk többféle ételt, ahol az egyik olyan, amit mi is nyugodt szívvel ehetünk; senkinek nem fog feltűnni, hogy nem a kevésbé diétásból ettünk és úgy is alakulhat, hogy a mi menünk lesz a sláger aznap. Desszertként tálaljunk gyümölcsöt, mert abból mi is csipegethetünk lelkiismeret furdalás nélkül. Az adott helyzetben el fogjuk tudni dönteni, hogy a bűnözést vagy a beavatást válasszuk-e.
A mérleg alkalmazását mindenki maga döntheti el. Mindkét variációnak megvan az előnye. Ha szeretnénk tudni a folyamat végén, hogy honnan indultunk és szeretnénk a számszerű eredményünkre büszkék lenni, akkor mérjük meg magunkat az elején és utána bizonyos időközönként nézzük meg a különbséget. Ha inkább a ruháink lazulásán szeretnénk nyomon követni a pozitív változást és esetleg csak a végén megtudni, hogy hova jutottunk el, az is remek megoldás; de nem is a kg számít igazán, hanem a jóérzésünk, hogy újra jól érezzük magunkat a testünkben. Amennyiben barátságban vagyunk a mérleggel, ne méregessük magunkat túl sűrűn, mondjuk hetente, és ne essünk kétségbe, ha egy adott időszak elteltével nem változik pozitív irányba az érték; ez még nem jelenti azt, hogy megállt a fogyás, inkább csak szünetel; egy kis pihenőt tart a szervezet is.
Szintén egyéni választás kérdése, hogy megosztjuk e környezetünkkel nagy fogyási tervünket vagy várjuk, amíg maguktól veszik észre a nagy alakváltozást. Mindkét megoldásnak van előnye. Ha megosztjuk, tudnak minket támogatni, bíztatni, segíteni a folyamatban és jobban tudnak rá figyelni, hogy ne vigyenek minket bűnözés közeli helyzetbe, vagy meghiúsítsanak egy olyat, amit nem ők szerveznek, de tudomást szereznek róla. Csinálhatjuk együtt is egy családtaggal vagy barátnővel a fogyózást, így egymásban tudjuk tartani a lelket és közös öröm lesz a szép eredmény. Ha viszont magunkban tartjuk az elhatározást és szép csendben kezdünk bele a nagy feladatba, sokkal jobban fogunk örülni, ha úgy tűnik fel a körülöttünk lévőknek a karcsúsodás.
Összegyűjthetjük, összeírhatjuk pl. hetente, hogy milyen öröm ért minket a fogyókúra során. Így jobban tudatosodik, mindig lesz mire támaszkodnunk.
Az örömtréning alkalmak végén meg lehet fogalmazni, le lehet írni, hogy mit fogunk tenni az elkövetkező napokban, hetekben, ami most felidéződött bennünk a gyakorlatok alatt; akár elhatároztuk ezt a dolgot, akár kedvet kaptunk hozzá; természetesen a fogyókúra vonatkozásában. Mit fogok tenni a fogyókúrám érdekében? Hogy tudom a gyakorlatokat beépíteni a kúra sikere érdekében? Mihez tudnék másként viszonyulni? Pl. gyakrabban megyünk gyalog dolgozni, kevesebb édességet eszünk.
A trénig alkalmak elején meg lehet kérdezni, hogy mi valósult meg a múltkori témák közül a gyakorlatban, amit az előző alkalommal elterveztünk. Pl. több játék vagy zenehallgatás, hobbi. Hogy zajlott a fogyókúrám az elmúlt hetekben? Mennyire tudtam alkalmazni a pozitív viszonyulást?
Ha elértük a kívánt eredményt, próbálkozzunk megtartani, amíg csak lehet. Váljon a szokásunkká a mozgás és az egészséges ételek fogyasztása, a pozitív viszonyulással együtt, amit a tréning folyamán elsajátítottunk.
Könyv ajanló