Dr. Buda Béla ajánlás
2009-ben az ÖRÖMTRÉNING c. könyv negyedik kiadásának előszavaként
Az öröm a legfőbb lélektani cél. A legfőbb jó az ember életében. Öröm nélkül nehéz élni. Különösen gondok, veszélyek, reménytelenségek idején fontos az öröm. Ilyenkor a lelki egészség elengedhetetlen kelléke.
Az emberek többnyire nagy élményekhez, sikerekhez kötik örömeiket. Pedig a lét hétköznapi eseményei is tele vannak örömforrásokkal, apró örömökkel. Ezekből felidézhető, kinyerhető, lepárolható az a nagyszerű érzés, ami azután erőt és ösztönzést adhat problémáink megoldásához és gondjaink elviseléséhez.
Vidovszky Gábor könyve arra tanít, hogyan merítsünk örömöt önmagunkból, emlékeinkből, érdeklődéseinkből, ismereteinkből. Ez nem is olyan nehéz. De gyakorolni kell. Innen ered a tréning fogalma. Át kell alakítani megszokott reakcióinkat, át kell hangolódnunk, át kell vizsgálnunk és újra kell értékelnünk dolgainkat. Ez pedig nem sikerülhet egyszerre, egy csapásra.
De képesek vagyunk rá. Csak kicsit másként kell figyelni önmagunkra. Új kérdéseket kell feltennünk magunknak és új módon kell válaszolni rájuk.
A könyv felsorolja ezeket a kérdéseket. Nagyon egyszerű fogalmazásban, az átlagember számára is érthetően vezet rá bennünket, hogyan szemléljük pozitív módon a világunkat.
Az öröm önismeretét kínálja. Ezzel pedig különös változás indulhat meg bennünk és körülöttünk. A keserves „realitás” nyomasztó érzését felválthatja a növekvő önbizalom, a nehézségekkel szembeni kreatív megküzdés készsége. Akiben bizakodó és örömteli hangulat él, az másokban érdeklődést kelt, vonzza a figyelmet.
Örülni tudunk önmagunkban tanulni, ugyanakkor párkapcsolatban, csoportban is. A közösség élménye egyike az öröm természetes táptalajainak. A közös tréning a közösség erőit is mozgósítja és megvalósítja bennünk.
Mindehhez módszertani irányelveket, praktikus tanácsokat és jó kérdésfeltevéseket is meríthetünk a műből.
Ezek szerint át tudunk hangolódni az örömre, akkor is, ha külső körülményeink változatlanok maradnak, ha szokványos örömök nem is érnek minket. Lehetséges a szemléleti erjedés, a katalitikus kibontakozás a pozitív élménymódok terén.
A könyv fejezetei végigvezetnek ezen az úton.
A figyelmes olvasót a könyv utolsó harmada még meglepetésben is részesíti. A nemes ismeretterjesztést megvalósító, nagyon közvetlenül hozzánk szóló szerző még társadalomkritikát is ad. Rámutat, hogy a mai ember miért nem képes örülni. A teljesítményelv, a fogyasztói beállítódás, a hedonisztikus igények lelkülete csak az örömök bizonyos fajtáját jeleníti meg, és éppen ezzel szegényít el bennünket.
Napjainkban Vidovszky Gábor könyve aktuálisabb, mint valaha. A mű első kiadása méltán ért el óriási sikert. A szerző keresett „örömtréner”, aki módszerét sokféle közegben alkalmazta eredményesen. A könyv immár sokak számára teszi megismerhetővé, újra, ezt az átalakulási, változási lehetőséget. A pesszimista világképből és élménymódból való átlépést az örömök konstruktív és fejlesztő felidézésébe.
Buda Béla dr.
Könyv ajanló