Dr. Riesz Mária - Az örömtréning útja, referenciák
Az ÖRÖMTRÉNING c. könyv negyedik kiadásának utószava alapján
Az örömtréning nagy múltra visszatekintő alkalmazása már bizonyította hasznosságát, hatékonyságát, és sikerességét. A módszert kezdetben olyan célcsoportok keresték, melyek tagjai hivatásszerűen foglalkoznak emberekkel. A segítő szakmákban lényeges a pozitív viszonyulás kialakítása, hiszen „lelki immunerősítő” hatása révén segít például a kiégés megelőzésében. A szakemberek ezt felismerték és így jutott el az örömtréning iskola és óvoda pedagógusokhoz, hajléktalanokkal foglalkozó szociális munkásokhoz, családsegítők szakembereihez, nevelőszülői hálózathoz, és öregek otthonában dolgozó gondozókhoz, rákbeteg gondozókhoz, ápolónőkhöz, védőnőkhöz, alkohol betegeket gondozókhoz, drogbetegekkel foglalkozókhoz.
A fenti tapasztalatok nyomán a különféle továbbképzések törekedtek és jelenleg is törekszenek arra, hogy akkreditált képzéseikbe a lehető legnagyobb óraszámban beépítsék az örömtréninget. Ilyen például az akkreditált másfél éves fejlesztő pedagógia képzés (Anonymus Alapítvány által akkreditált, és jelenleg a Tüskevár Általános Iskola, Szakiskola és Speciális Szakiskola által indított, valamint a Hyperaktív Alapítvány fejlesztő pedagógus képzése) és akkreditált ápolónő továbbképzés (szakdolgozók továbbképzési programja -ETI).
A fejlesztő pedagógusok és gyógypedagógusok számára nagyon lényeges az a szemlélet, hogy a gyerekekben meglássák a jót, személyiségükben is azt az erősséget, lehetőséget, amire építhetnek. A szakmai tudás megszerzése mellett az örömtréning kialakítja ezt a fajta pozitív viszonyulást is. Az ápolónők pozitív hozzáállása a beteg emberhez, és a betegséghez sokat segíthet a gyógyulásban, a pozitív viszonyulás elsajátítása mellett megtanulnak pozitív interakciókban kommunikálni a beteggel, és pozitív kérdésfeltevéssel elő tudják segíteni a beteg jó érzését, és viszonylagos jobb közérzetét. Azzal, hogy figyelmüket a pozitív folyamatokra, a gyógyulás eredményeire helyezik, a betegben elősegítik az öngyógyító mechanizmusok beindítását is, immunrendszerük erősítését is. Többek között a következő kórházak dolgozói tanulták meg és alkalmazták már az örömtréninget: Budapesten a Bethesda Gyermekkórházban, a Péterfy Sándor kórházban, vidéken az Egri Megyei Kórházban. A Parádi Szanatóriumban a dr. Szekeres Ilona főorvosnő által vezetett fogyókúrás program részévé is vélt ez a módszer. Kijácz Krisztina örömtréner jelentősnek tartható tanulmányt írt e témáról.
Dr. Fazakas László kandidátus érdeme, hogy a vesebetegek rehabilitációs programjának is részévé vált az örömtréning. ( E felsorolás még hosszan folytatható, de referenciának talán ennyi is elég.)
Pedagógusok számára akkreditált drogmegelőzési továbbképzésben (ÁNTSZ) is nagy óraszámban szerepel az örömtréning, valamint családpedagógiai továbbképzésben (Családpedagógiai Egyesület). A tanárképzés egyelőre fakultatív tárgyaként is bekerült a felsőoktatásba (ELTE Tanárképző Kara, Eszterházy K. Tanárképző Főiskola, Eger, 1999).
Külön érdekesség és specifikum a serdülőkorú fiatalok számára adaptált örömtréning. Az önkéntes segítés egy jó pár éve nagyon elterjedt és hatásos formája kortárssegítés, mely alkalmazása segít megelőzni a serdülőkorúak deviancia felé sodródását, hiszen a képzett kortárssegítők a saját közegükben, a leghamarabb veszik észre a problémát, jelzőrendszerként működnek és a jelzés nyomán a beavatkozás így korábbi stádiumban tud megtörténni. Így vált szükségessé, hogy kortárssegítő képzések részévé is váljon az örömtréning (Kortárs Segítő Műhely Alapítvány). A fentieken kívül szociális asszisztens (ÉRÁK, Eger) és óvónő (Eger, Tata, Budapest) képzés része is lett és a Cserpesház Zuglói Ifjúsági Információs és Tanácsadó Iroda is beépítette „Benned a létra” című esélynövelő pályázati programjába.
Dr. Vidovszky Gábor már több éve alkalmazta módszerét gyógyult drogbeteg rehabilitációja során. Az évekkel ezelőtt történt sikeres kísérlet után a droghasználat és drogfüggőség előretörése nyomán újra fókuszba került ez a célcsoport. A drog, mint pótszer elhagyása után lényeges rehabilitációs szempont, hogy a gyógyult drogbetegek újra megtalálják a természetes örömforrásokat, és énképük pozitív irányba változzon, önbizalmuk, kapcsolataik erősödjön. Ezen célok elérését segíti az örömtréning alkalmazása. Drogmegelőzéssel, és rehabilitációval foglalkozó civil szervezek ezt felismerve, sikeresen pályáznak olyan programokkal, amibe beépítik az örömtréninget (Tiszta Jövőért Közhasznú Alapítvány –ún. TMK program ). Helyt kaptak az örömtréning elemei „elterelés” programban is (OAI - Párfogó Felügyelet, Bp). Pár éve még vágy és terv volt, hogy az örömtréning módszere intézményes formában kerüljön bele a gyógyult szenvedélybetegek rehabilitációjába.
Jelenleg intézményesített formában, rendszeres továbbképzés keretében már hosszú évek óta a Katolikus Szeretetszolgálat Öregek Otthona hálózatában kapott helyt az örömtréning a képzés úgynevezett orientációs szakaszában.
Ma már a jelen realitása, hogy a Tiszta Jövőért Közhasznú Alapítvány a szociális szférában pontszerző 26 órás képzésként akkreditálta, és indítja immár harmadik éve sikeresen az örömtréning kurzust. Kihelyezett módon egy egész intézmény is „megrendelte” a dolgozóinak Pécsen. Jelenleg folyamatban van az akkreditáció meghosszabbítása.
A jövő tervei között szerepel, jelenleg szándék szintjén az, hogy az örömtréninget eljuttassuk fogyatékos személyekhez is, valamint építsük be olyan továbbképzésekbe, ahol olyan egyének tanulnak, akik fogyatékos személyekkel foglalkoznak. A gondolat nem alap nélküli, hiszen 1998-ban egy országos beiskolázású Speciális Szakképző Iskola több hetes adaptációs táborában (Balatonzamárdi) már néhány gyakorlat erejéig szerepelt ez a módszer mozgáskorlátozott, és tanulásban akadályozott fiatalok részére.
Az örömtréning a gyakorlatban bizonyította, hogy hajléktalanok csoportjában, ahol sok tekintetben kilátástalan az élet, nem jut elegendő ennivaló, és az örömöknek igencsak híján vannak, az örömtréning elvezette őket egy olyan szférába, melyben az emlékeikből erőt meríthettek. A múlt jó dolgainak felidézése és tudatosítása segített nekik abban, hogy megértsék, életüknek voltak jó periódusai is, és megérezték, hogy a képesség megvan bennük valami jónak az alkotására, és ez reményt adott a jövőre vonatkozóan is.
Hasonlóan kritikus célcsoport volt az alkalmazásban arákbetegek csoportja. (Szombathelyen - Napforduló Klub). A rákbeteg ember értékrendje megváltozik, átértékeli az életét, megtanul az élet minden pici örömének örülni. Az örömtréning gyakorlatai során a rákbeteg ember fel tud fedezni újabb és újabb örömforrásokat, kialakít egy pozitívabb jövőképet, és ebben az esetben is működik a képzelete ereje, vagyis amit elképzelünk, az nagyobb eséllyel valósul meg. Az örömtréning segítéségével nagyobb esélyt adhat a résztvevő a gyógyulásnak. Azon kívül, hogy ezekre a pozitív folyamtokra magam is rácsodálkoztam, még találkoztam sok nagyszerű, erős emberrel nemcsak Szombathelyen, hanem Budapesten is (Rákbetegek Országos Szövetsége). A pozitív viszonyulás révén az öngyógyító mechanizmusok aktiválódnak, erősödnek rákbetegek esetén is.
Dr. Vidovszky Gábor 1998-ig egyedül járta az országot személyes tréningeket tartva, és terjesztve a hanganyagot, de az 1997 tavaszán a Miniszterelnöki Hivatalban szervezett országos konferencia nyomán megtapasztalt óriási igény láttán, szervezett egy örömtréner képzést. 1997-98-ban 11 pszichiáter, pszichológus, pedagógus végezte el az örömtréner képzést, akik azóta jogosultak a csoportok szervezésre, megtartására.
Több szakembert másfelé sodort az élet, pedig az örömtréning iránti igény egyre erősödött, megérett egy újabb örömtréneri szakember gárda kiképzése. 2008 tavaszán újabb 16 fő vált örömtrénerré. Az Optimista Magyarországért Egyesület együttműködésével kezdődött, majd a Tiszta Jövőért Közhasznú Alapítvány együttműködésével folytatódott és zárult a II. Örömtréner képzés Pócs Margit és Riesz Mária vezetésével Vidovszky Gábor szakmai irányítása alatt.
A tartalmi eredményeket számszerűsítve:
Angol nyelven és német nyelven is használják, alkalmazzák az örömtréning gyakorlatait, megjelent tehát a kazetta ill. a CD ezeken a nyelveken is a magyaron kívül. A könyv és Cd elérhetőségét tekintve kb. 15.000 főre tehető az alkalmazók száma. Négy rádió is műsorára tűzte a gyakorlatokat, így ezáltal akár 1.000.000 ember is hallhatta. A telefondoktor témái között is szerepelt, minimálisan 10 szakmai publikáció, és számos (Kb. 60) népszerű cikk jelent meg nyomtatott vagy elektronikus formában az örömtréningről. Tudományos konferenciákon (közegészségügyi, addiktológia, egészségvédelmi, prevenciós, stb. min.11) hangzottak el előadások, vagy tartottak workshop-okat az örömtréningről. Az ország számos településén több, mint 100 foglalkozásán több ezer személy vett részt örömtréning csoportfoglalkozáson, és még tovább lehetne sorolni az eredményeket, de nézzünk inkább a jövőbe!
A közeljövőben indul újra a III. Örömtréner képzés. Az aktualizált és korszerűsített tematika naprakészen épít az eddigi tapasztalatokra. Szerencsés időzítés, hogy a képzés indulás előtt 1 hónappal üdvözölhetjük az Örömtréning portál beindulását!
Könyv ajanló